پلاک مگ

مجله‌ی مجازی پلاک۹۸

بازگشت به مجله

نکات مهم برای تزئین آپارتمان‌ها

برای تزئین آپارتمان‌ها نکات بسیار زیادی وجود دارد اما نحوه طراحی و دکوراسیون هر آپارتمان به فضای داخلی خانه بستگی دارد.

در حال حاضر نیمی از جمعیت کلانشهرها مستاجرند. با توجه به این نکته آیا می‌توان باز هم درباره تزئین محیط خانه سخن گفت؟ خانه امن‌ترین جایی است که هر فرد زیستن در آن را تجربه می‌کند و منبع آرامش و آسایش افراد است. پس دکوراسیون خانه موضوعی است که نمی‌توان اهمیتش را انکار کرد! مسلما با این اوصاف بازسازی خانه به صورت دلخواه کار دشوار و هزینه‌بری است اما لازم نیست که برای بهتر شدن خانه‌تان هزینه‌های گران قیمت و دائمی انجام دهید. همه چیز، از چراغ‌های رومیزی، تزئینات پنجره‌ها، تا نقاشی بر روی دیوارها می‌تواند بر انرژی کلی فضا و احساس رضایت شما تاثیر بگذارد.

تزئین آپارتمان‌

هشت نکته مهم در دکوراسیون آپارتمان

وقتی صحبت از نکات مهم برای تزئین آپارتمان‌ها و طراحی آپارتمان به میان می آید، مهم است بدانید کدام المان‌ها بایکدیگر هم‌خوانی و هماهنگی بهتری دارند و بیشترین تاثیر را بر محیط زندگی شما خواهند داشت. اگر به دنبال ایده‌آل کردن محل زندگی خود هستید، ما در بلاگ‌های مختلف به بررسی انواع دکوراسیون و طراحی‌های به‌روز دنیا می‌پردازیم! نمونه‌هایی از این مطالب را می‌توانید در اینجا بخوانید

۱- فضای کوچک را بزرگ‌تر احساس کنید:

بزرگتر دیده شدن خانه با انتخاب مبلمان مناسب

اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید، طراحی خانه‌تان را با مبلمان دارای پایه‌های زیبا و چشم نواز تکمیل کنید. پایه‌های کوتاه باعث می‌شوند خط افقی زیر مبلمان در نزدیک‌ترین نقطه به کف خانه قرار داشته باشد و این گونه، سقف خانه بلندتر دیده شده و به تبع آن، خانه‌ی ما بزرگتر به نظر می‌رسد. میزهای شیشه‌ای یا آینه‌ای می‌توانند از احساس سنگینی بیش از حد مبلمان در فضاهای کوچک تر جلوگیری کند. هنگام انتخاب تخت خواب، به سراغ تخت خواب‌هایی بروید که پایه‌ یا ارتفاع کوتاه‌تری دارند یا حتی بدون پایه باشند تا سقف بلندتر به نظر برسد. تخت‌هایی که روی پایه‌های بلند قرار گرفته‌اند می‌توانند اتاق را به دو نیم تقسیم کند. اگر چه رنگ آمیزی اتاق با رنگ سفید یا سایر رنگ‌های روشن می‌تواند به بزرگتر دیده شدن محیط کمک کند اما در عین حال انتخاب رنگ تیره برای یک دیوار می‌تواند به فضای آن اتاق عمق بیشتری بدهد، و به نوبه خود باعث می‌شود یک استودیو کوچک به فضای بزگتری تبدیل شود.

۲- رنگ‌ها و الگوها را با دقت انتخاب کنید:

انتخاب مناسب جزئیات منزل

رنگ‌ها و الگوها را با دقت انتخاب کنید. با استفاده از سایه‌ها، تناژها و تم‌های مشابه، رنگ‌ها و الگوهایی که می‌توانید در هر اتاق و محیط ببینید، ردیابی کنید. برای همه جزئیات حتی کوچکترین جزئیات انسجام ایجاد کنید. به عنوان مثال، ست بودن اجسامی که دور از هم قرار دارند؛ مثلا روکش نقره‌ای یکی از کوسن‌های مبلتان با پرده حمام اتاق مستر، یا میز پاتختی شما با میز وسط مبل‌هایتان هم‌رنگ باشد یا حداقل در یک تناژ قرار بگیرند این نکته‌های کوچک به منسجم شدن آپارتمان شما کمک می‌کند که همه محیط مانند یک پازال به هم متصل شده تا در نهایت بتواند برای شما خانه‌ای با فضای راحت و آرام ایجاد کند. در انتخاب رنگ وسایل این نکته را فراموش نکنید، رنگ‌هایی که با یکدیگر ارتباط دارند را انتخاب کنید. برای داشتن خانه زیبا به رنگ‌های متضاد که برای جلب توجه با یکدیگر مبارزه می‌کنند نیازی ندارید زیرا شما می خواهید رنگ‌های شما با هم ترکیب شوند و احساس بهتری داشته باشید.

۳- یک وسیله دکوری را به‌عنوان کانون توجه انتخاب کنید:

داشتن اکسسوری با قدرت جلب توجه زیاد

آیتمی است که تبدیل به مرکز توجه طراحی خانه‌‌تان می‌شود و هنگام ورود افراد به منزلتان ، نظر آن‌ها را جلب می‌کند. دکوری کانون تمرکز، توجه، لحن و فضای خانه شما را تنظیم می‌کند. داشتن یک نقطه کانونی در آپارتمان شما، مانند یک فرش زیبای دستباف و خوشرنگ، یک میز کنسولی خاص و چشم‌نواز، یک اثر نقاشی شاهکار و شگفت‌انگیز یا یک قفسه کتاب با طراحی مینیمال و خاص می‌تواند نگاه مخاطب را به نقطه‌ی بسیار دورتری خیره کند. اکسسوری کانون توجه‌تان اگر یک تابلوی نقاشی یا یک آینه‌ی خاص باشد، شما می‌توانید یک دیوار برجسته یا یک دیوار با قاب ساده برای محل نصبشان در نظر داشته باشید تا چیز دیگری جز اکسسوری مورد نظرتان جلب توجه نکند. این اکسسوری‌ها از لحاظ معنایی و زیبایی وظیفه خطیر و سنگینی را به عهده دارند! پس دیگر نیازی نیست که چندین قطعه عجیب و خاص را انتخاب کنید. این‌کار از جلوه قطعه اصلی می‌کاهد و ذهن و چشم مخاطب را آشفته می‌کند.

۴- از فضاسازی هوشمند استفاده کنید:

فضاسازی هوشمند زیرپله‌ها

برای تزئین خانه نکات بسیار زیادی وجود دارد اما یکی از این نکات که برای خانه‌های آپارتمانی با متراژ پایین موثر است استفاده از فضاسازی هوشمند است. با استفاده از فضا سازی هوشمند (بعضی‌ها به آن فضاسازی مخفی می‌گویند) خلاق شوید! در این فضاسازی چند برابر میزانی که می‌توانید کمد و طبقه داشته باشید داخل فضاهای دیگر از این قابلیت استفاده می‌کنید. اگر بازهم موضوع کمی برایتان گیج کننده است نگاهی به عکس بیاندازید. مبل های قابل جمع شدن، انباری قابل جمع شدن یا مخفی شدن، تخت‌ها و فضای کنار راه‌پله‌ها همگی می‌توانند به شما کمک کند تا وسایل خود را از دید دیگران دور نگه دارید و به شیوه‌ای تمیز و زیبا سازمان دهی کنید. با کاهش میزان شلوغی در فضا، می توانید استفاده خود را از آن بهینه کنید و تمرکز بیشتری روی دکور آپارتمان خود داشته باشید. استفاده از وسایل دو منظوره می‌تواند تا حدودی قابلیت استفاده چندگانه از وسایل را برای شما به‌وجود بیاورد.

۵- یکی از دیوارهایتان را تبدیل به گالری کنید!

تزئین آپارتمان‌ها با استفاده از نقاشی و قاب‌ها

دیوارخانه شما می‌تواند با استفاده از یک روش نه چندان گران قیمت تبدیل به یک اتاق گالری با تابلوهای نقاشی، عکس و تصاویر هنری و یا قطعات هنرمندانه مورد علاقه شما شود. اگر شما می‌خواهید در اتاق نشیمن خود و یا پذیرایی منزلتان یک دکوراسیون با گفتمان ویژه خودتان خلق کرده و یا یک راه پله یا دیوار خالی را با روشی ساده دیزاین کنید، روش ایجاد گالری بر روی یک دیوار راهی جالب برای بیان و نمایش موارد مورد علاقه شماست. آویزان کردن عکس‌ها، نقاشی‌ها، پازل‌ها، یا دیگر انواع آثار هنری بر روی یک دیوار سفید که چیز جذابی برای ارائه ندارد می‌تواند علاوه بر افزودن جنبه‌هایی از زیبایی به دیوارتان جان بدهد حتی اگر فضای زیادی وجود نداشته باشد به اتاق جذابیت و عمق ببخشد. با این حال انتخاب تابلوها و نحوه چیدمان آن‌ها در کنار یکدیگر ممکن است برای عده‌‍ای دلهره‌آور باشد و احساس کنند که قادر به انتخاب و چینش هماهنگ تابلوها نیستند. اما با توجه به المان‌ها و نکات خاص می‌توان یک دیوار گالری خوب ایجاد کرد.

۶- از آینه‌ استفاده کنید:

استفاده از آینه و انعکاس نور

یکی دیگر از نکات مهم برای تزئین آپارتمان‌ها استفاده از آینه‌هاست. استفاده مناسب از آینه‌های بزرگ و عریض یک ترفند خوب در طراحی داخلی آپارتمان‌ است. استفاده درست از آینه‌ها باعث انعکاس نور می‌شود و می‌تواند با پخش نور به همه جای خانه به بزرگتر دیده شدن خانه‌تان کمک کند. قراردادن آینه در نقاط مختلف خانه در ایجاد عمق و بزرگتر دیده شدن خانه تاثیر زیادی دارد! این نکته تنها برای تزئین آپارتمان نیست! این نکته به نوعی یک ترفند ساده و ارزان برای بزرگتر دیدن فضای خانه و روشن کردن فضا در روز بدون استفاده از نور لامپ و پرداخت هزینه اضافی برق است. در مکان‌های مختلف آینه را نزدیک پنجره یا محل مورد نظرتان بگذارید تا تاثیر آن را مشاهده کنید. آینه را در یک اتاق غذاخوری یا حمام کوچک آویزان کنید تا مکان‌ها و اتاق‌های خانه‌تان بزرگتر و روشن‌تر به نظر برسند. آینه‌های بلند می‌توانند سقف را بلندتر کنند و همچنین نور را به قسمت‌های کم نور اتاق می آورند.

۷- از فضای توکار استفاده کنید:

فضای توکار مناسب در اتاق نشیمن منزل

ممکن است نتوانید دکوراسیون یک‌سری از لوازم خانه خود را تغییر دهید اما این به آن معنا نیست که در طراحی قدیمی و کهنه خانه‌تان زندانی شده‌اید! شما می‌توانید با طراحی و ایجاد دکوراسیون خاص و توکار محیط مناسب و اضافه‌تری به خانه و اتاق‌هایتان بدهید. امروزه می‌توان با استفاده از طراحی مینیمال و ترکیب آن با فضای توکار علاوه بر زیبایی بیشتر به آراستگی و نظم بیشتر خانه‌تان کمک کنید! اگر در گذشته کمدهای بزرگ و جاگیر و کمد دیواری‌های بیرون آمده از سطح دیوار گزینه مناسب و خوبی بود، امروزه با توجه به کاهش متراژ خانه‌ها نمی‌توان همچنان بر استفاده از این وسایل جاگیر پافشاری کرد. استفاده از فضای توکار علاوه بر ایجاد فضای بیشتر برای وسایل، در نظم‌دهی بیشتر به محیط تاثیر زیادی دارد و می‌توان با استفاده از روش فضاسازی مخفی، فضای خانه را قسمت‌بندی و قفسه‌بندی کرد تا بتوان محیطی ایده‌آل را فراهم آورد.

۸- ازفرش‌ و قالیچه‌ برای تقسیم فضا استفاده کنید:

تقسیم فضا با استفاده از فرش

با استفاده از فرش یا قالیچه به راحتی می‌توانید محیط خانه را طرح بندی کنید. تعریف فضاها با فرش یا قالیچه خیال وجود فضاهای مجزا را در شما ایجاد می کند بی آنکه مجبور باشید محیط را با دیوارکشی تقسیم بندی کنید و یا از پارتیشن بندی استفاده کنید.برای ایجاد تنوع در یک فضا می‌توانید از فرش با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده کنید. اگر از دو فرش در یک اتاق استفاده می‌کنید، به این نکته توجه داشته باشید که فرش‌های یک اندازه می‌تواند از نظر بصری اتاق را به دو نیم تقسیم کند. از فرش‌ها با اندازه‌های مختلف برای ایجاد حس تنوع استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید از چند فرش یکسان در اتاق استفاده کنید، یک راه آسان برای زیباتر و مدرن‌تر به نظر رسیدن، خرید فرش‌هایی است که کمی روی آن‌ها طرح برجسته وجود دارد. بدین ترتیب ، این الگو در سطح اتاق تکرار می‌شود و جریان یکنواخت فضای مورد استفاده را تحت فشار قرار نخواهد داد. سعی کنید از فرش برای آرامش بصری اتاق استفاده کنید. اگر مبلمان و کاغذ دیواری شما دارای الگوی تزئینی است، فرشی را انتخاب کنید که ظریف تر باشد.

منبع

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پیشرانان فناوری می‌باشد.
اجرا از شرکت راهکار تجارت الکترونیک سلیم