پلاک مگ

مجله‌ی مجازی پلاک۹۸

بازگشت به مجله

نکات ساده فنگ شویی در چیدمان خانه

فنگ‌شویی

اگر از آن دسته افرادی هستید که دکوراسیون خانه و طراحی داخلی آن برایتان اهمیت دارد حتما به واژه فنگ شویی برخورده‌اید. اما برای رعایت نکات فنگ شویی در چیدمان خانه باید از کجا و کدام بخش خانه شروع کرد؟ عملی کردن ایده‌های فنگ شویی در اتاقی که تازه چیدمان آن را شروع کرده‌اید چه فرقی با اتاقی دارد که از قبل چیده شده است و برای هر یک باید چه کرد؟

فنگ شویی ریشه در تاریخ چین دارد. یک سنت دیرینه که از جامعه کشاورزی سرچشمه گرفته و برای شناسایی مناطقی که خانوارها می‌توانستند در آن پیشرفت بیشتری در کشاورزی داشته باشند، مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه از اصول این هنر برای ایجاد هماهنگی، شادی و موفقیت در خانه‌ها، مشاغل و شهرها استفاده می‌شود.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی شیوه چینی ایجاد تعادل و هماهنگی در فضا برای بهینه‌سازی جریان انرژی و کمک به شما برای زندگی مسالمت‌آمیز است. برای دستیابی به هماهنگی با فنگ شویی باید پنج عنصر طبیعی آب، فلز، آتش، چوب و خاک را به خانه خود بیاورید و بین همه آن‌ها تعادل برقرار کنید.

یکی از مهم‌ترین ابزارهای فنگ شویی باگوآ/پاکوآ یا همان نقشه انرژی فنگ شویی است. این نقشه با استفاده از کاربرد عناصر مناطق مختلف خانه که بر جنبه‌های مهم زندگی شما مانند ثروت، روابط شغلی، سلامتی و… تاثیر دارد، نشان می‌دهد. تصویر زیر نقشه‌ای از مناطق مختلف خانه شما و تاثیرشان بر جنبه‌های زندگیتان را نشان می‌دهد.

برقراری تعادل انرژی یین و یانگ، هدف فنگ شویی

برای دستیابی به انرژی هماهنگ در خانه باید ابتدا برای برقراری تعادل بین یین و یانگ پیش‌قدم شوید. یین انرژی منفعل است که باعث آرامش می‌شود و یانگ در مقابل انرژی فعالی است که از بهره‌وری و اجتماعی شدن پشتیبانی می‌کند. این انرژی‌ها بدون دیگری نمی‌توانند وجود داشته باشند و تعادل کلی با داشتن یین در برخی از بخش‌های خانه و یانگ در برخی دیگر از آن‌ها حاصل می‌شود. یین برای اتاق خواب و حمام عالی است، در حالی که یانگ در آشپزخانه، درب ورودی و اتاق ناهارخوری مورد نیاز است.

در نهایت، تأثیر متقابل پنج عنصر و نیرو چیزی است که خانه‌ای متعادل را شکل می‌دهد و محیطی را ایجاد می‌کند که انرژی مثبت را به درون خود دعوت می‌کند. در فرهنگ چینی، انرژی مثبت “چی” نامیده می‌شود.

نکاتی برای ایجاد فنگ شویی خوب در خانه

1) مسیر درب ورودی خود را تمیز و روشن نگه دارید:

در فنگ شویی، درب ورودی به عنوان دهانه “چی” شناخته می‌شود؛ نقطه‌ای که انرژی می‌تواند از آن وارد شده و از آنجا جریان یابد. پاکسازی مسیر ورود به خانه، استقبال گرم از انرژی مثبت را در خانه شما تسهیل می‌کند. به اطراف ایوان خود نگاه کنید تا درختان و موانع دیگری را که می‌توانند ورودی “چی” را مسدود کنند، بررسی و برطرف کنید.

2) موقعیت فرماندهی را بیابید:

موقعیت فرماندهی به شما امکان می‌دهد کنترل زندگی خود را در دست بگیرید و برای آنچه برای شما اتفاق می‌افتد، آماده باشید. با قرار دادن مبلمان خود به صورت مورب از درِ خانه، موقعیتی که در آن می‌توانید ببینید چه کسی یا چه چیزی وارد خانه می‌شود، شما در موقعیت واقعی قدرت قرار می‌گیرید. این امر در مورد تخت‌خواب، مبل و میز اداری خانه‌تان نیز صدق می‌کند. موقعیت فرماندهی به شما این امکان را می‌دهد هنگام نشستن و استراحت نیز در حالت آماده باشید.

3) درهم ریختگی را در همه اتاق‌ها پاکسازی کنید تا انرژی جریان یابد:

در فنگ شویی همه چیز در مورد حفظ تعادل بین اجزای خانه است. اگر خانه شما چیزهایی دارد که انرژی را از تعادل خارج می‌کند، می‌تواند جریان “چی” را مسدود کند. انبوهی از بی‌نظمی می‌تواند نشان‌دهنده افکار سازماندهی نشده باشد که ممکن است شما را تحت فشار قرار دهد. ایجاد فضایی منظم و روشن به ذهن اجازه می‌دهد تا آزادانه گشت و گذار کند. این کار همچنین به شما امکان می‌دهد با حذف مواردی که مانع روشنایی خانه می‌شود، نورگیری طبیعی فضا را به حداکثر برسانید.

4) جریان انرژی را کند کنید:

پس از حذف همه درهم و برهمی‌ها، چالش بعدی شما کند کردن جریان انرژی است. انرژی مثبت را در داخل خانه نگه دارید و آن را حفظ کنید.

با مسیرهای خانه خود شروع کنید. از آنجا که به ندرت خطوط مستقیم در طبیعت وجود دارد، چیدمان ایده‌آل مدلی است که در آن دو در به طور مستقیم روبه‌روی هم قرار نگیرند. این امر به ویژه در مورد در ورودی و پشتی خانه شما صادق است تا از خروج احساسات خوب و انرژی مثبت به محض ورود جلوگیری شود!

5) مکان خانه خود را عاقلانه انتخاب کنید:

طبق اصول فنگ شویی اعتقاد بر این است که قرار داشتن خانه در نزدیکی مناطق نامنظم و درهم، “چی” منفی را به خانه دعوت می‌کند. از زندگی در مقابل قبرستان‌ها، نزدیک محل‌های دفن زباله و نیروگاه‌ها اجتناب کنید. همچنین از زندگی در بالا یا انتهای تقاطع‌های سه‌راهی نیز خودداری کنید، زیرا این موقعیت می‌تواند انرژی زیادی را به طور مستقیم به خانه شما وارد کند.

خانه شما بازتابی از شخصیت شما و نوعی از انرژی است که می‌خواهید دریافت کنید. هنگامی که احساس کردید چه چیزی برای شما مناسب است، خواهید فهمید چه چیزی انرژی مناسبتان را به بیراهه می‌برد و دقیقاً خواهید دانست که کدام عناصر را باید به دکوراسیون خانه خود اضافه یا حذف کنید.

منبع

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پیشرانان فناوری می‌باشد.
اجرا از شرکت راهکار تجارت الکترونیک سلیم