پلاک مگ

مجله‌ی مجازی پلاک۹۸

بازگشت به مجله

مکانی شبیه به هیچ‌ کجا! خانه‌های صورتی سافک

خواه ناخواه چشم همه‌مان به دیدن خانه‌هایی با رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری عادت کرده و تاکنون به ندرت خانه‌ای با رنگی جز این رنگ‌های در خیابان‌ها و کوچه‌ها دیده‌ایم. اما خیلی دورتر از کشور خودمان در “Suffolk Pink” انگلستان، خانه‌های صورتی سافک به هیچ کجا شبیه نیستند. خانه‌های صورتی متنوعی در جهان وجود دارد اما خانه‌های صورتی سافک در جزئیات تفاوت‌های زیادی نسبت به سایر خانه‌ها دارند. پس اگر عاشق خانه‌های صورتی هستید و همیشه رویای زندگی کردن در یک خانه صورتی را در سر داشتید، لیست خانه‌های صورتی سافک را از دست ندهید.

تقریباً هر شهر یا روستای قرون وسطایی در شهرستان سافک خانه‌ای دارد که با رنگ صورتی سافولک رنگ آمیزی شده است.

“Suffolk Pink” نام رنگ صورتی منحصر به‌فردیست که به وفور در ساختمان های سافولک یافت می‌شود. منشأ این رنگ مبهم، اغلب بین افسانه محلی و واقعیت تاریخی قابل تشخیص نیست. آنچه غیرقابل انکار است این است که رشته های اسرارآمیز رنگ به طور جدایی ناپذیری در جغرافیا و ویژگی‌های معماری سافولک جای گرفته اند. قدمت رنگ صورتی سافک به قرن ۱۴ بر می‌گردد. برای به دست آوردن این رنگ به روش سنتی و از ترکیب کردن مواد طبیعی با یکدیگر همچون افزودن لیمو، خون، آلو جنگلی، توت سیاه و موادی دیگر به‌دست می‌آید.

The Crooked Houses of Lavenham

نظرات و ابهامات زیادی پیرامون این رنگ وجود دارد. در گذشته این شهر محل تجارت پارچه بود. رنگ‌‌آمیزی متنوع ساختمان‌ها مانند تار و پود پارچه‌ها در یکدیگر ادغام و نمایی از طراحی یک پارچه در ذهن ایجاد می‌شود. Angela Brown از موسسه باستان شناسی سافولک که ریشه‌های رنگ صورتی در این شهر را بررسی می‌کند می گوید: ” ریشه‌های این رنگ به قرن‌ها پیش برمی‌گردد، همه اهالی به شدت درباره این رنگ حساس‌اند. زنان سافک بر این باور‌اند که این رنگ باید صورتی تیره باشد، چرا که به عقیده آنان از پوست زنان به عنوان رنگ استفاده شده است.”

Suffolk Pink

همانطور که گفته شد محلی‌ها منشا این رنگ را از ترکیبات عجیب و غریب و استفاده از میوه‌ها و خون گاو می‌دانستند، تونی ردمن، نقشه بردار ساختمان و مشاور ساختمان های تاریخی، می گوید: همه این داستان‌ها درباره انتخاب و نحوه‌ی ترکیب این رنگ ممکن است درست باشد اما بیشتر مطالعاتم نشان داده است که به دست آوردن این رنگ با اضافه کردن آجر خرد شده، خاک رس سوخته (برای ساخت آجر قرمز)یا سنگ آهن‌های سوخته، که همه آن‌ها به راحتی در دسترس محلی قرار می‌گرفتند، انجام شده است. استفاده از آتش و آب و زمین تاثیرات حفاظتی قابل توجهی برای سازندگان خرافی قرون وسطایی داشت.”

ردمن بر این باور است که رنگ سافولک جذاب و ماندگار است، زیرا به بخشی از هویت مردم این منطقه تبدیل شده است. با این حال از طرفی کلیشه است. قضاوت در این باره متفاوت است، با استفاده از قوانین و مقرارات استفاده از این رنگ . نمی‌توان به سادگی یک کلبه قدیمی در سافولک خرید و نمای آن را با رنگ سافولک رنگ کرد. این قوانین در سال ۲۰۱۳ سر و صدای زیاد به‌همراه داشت. صاحب یک رستوران پس از آن‌که با مخالفت شورا و ساکنین روبرو شد مجبور شد دوباره ساختمانش را رنگ‌آمیزی کند.

سبک ساختمان‌های صورتی سافولک بسیار متفاوت است، اما به طور کلی، آن‌ها اغلب دارای سقف‌های کاهگلی، فضای داخلی تیرآهنی و طبقات فوقانی بیش از حد بادبانی هستند. تناژهای مختلفی از صورتی در سراسر شهرستان وجود دارد، و مناطق خاصی تمایل دارند تناژی را انتخاب کنند که با خانه‌های دیگر مطابقت داشته باشد. این حساسیت در رنگ‌آمیزی و ایجاد هم‌خوانی توامان با متمایز بودن برای عده‌ای دردسر ساز بوده و هست. این فضا و مطابقت هر خانه با خانه کناری و در کل با کوچه به‌قدر چشم‌نواز است که نقاشان این فضا را به تصویر کشیده‌اند.

خانه‌های صورتی تنها به شهر سافک خلاصه نمی‌شود! این خانه‌ها در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. در ادامه این بلاگ به بررسی چند خانه صورتی شگفت‌انگیز جهان پرداخته می‌شود.

Palm Beach Pink House Cottage with Palm Trees/فلوریدا

English Country Pink House in Colyton, Devon, United Kingdom/ انگلیس

Fluorescent Pink House with Slanted Roof in Shiga Japan/ ژاپن

Pink House with Wrap Around Porch in Saratoga Springs/ نیویورک

Pink One-story House in Austin Texas Pemberton Heights/ تگزاس

Pink Victorian house in Cape May, New Jersey/ نیوجرسی

7. Pink Chateau in Saint-Jean-Cap-Ferrat, France/ فرانسه

منبع

https://inigo.com/almanac/what-is-suffolk-pinkhttps:

//curatedinterior.com/pink-houses/هم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پیشرانان فناوری می‌باشد.
اجرا از شرکت راهکار تجارت الکترونیک سلیم