پلاک مگ

مجله‌ی مجازی پلاک۹۸

بازگشت به مجله

خانه‌های شیشه‌ای شگفت‌انگیز

کاغذ دیواری خانه‌های شیشه‌ای زیبایی جهان اطراف آن‌هاست. متریال و شیوه ساخت این سازه‌ها با خانه‌های معمولی بسیار متفاوت است. اقلیم و آب و هوا در ساخت و ایجاد خانه‌های شیشه‌ای بی‌تاثیر نیست و نباید این نکته فراموش شود که در همه‌جا امکان ساخت خانه‌های شیشه‌ای ممکن نیست و در صورت ساخت نتیجه‌ای جز اتلاف حداکثری انرژی نخواهد داشت.

بزرگ‌تر از خانه‌های شیشه‌ای خانه‌ای وجود ندارد! شاید این حرف برای عده‌ای باور پذیر نباشد، اما اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید می‌توانید از دلایل این ادعا مطلع شوید. خانه‌های شیشه‌ای مانند پرده سینما منظره‌ی زیبایی از محیط اطراف به نمایش می‌گذارند. شفافیت دیوارهای شیشه‌ای، ماهیت نقشه خانه را نمایان می‌کند و ارتباطی عمیق با محیط اطراف را رقم می‌زند. علی‌رغم نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، ساکنین این سازه‌ها می‌توانند با محوطه‌سازی خلاقانه این موضوع را به دقت کنترل کنند. جاذبه خانه‌های شیشه‌ای هم در بین طرفداران معمول معماری سنتی و هم در بین طرفداران مدرنیست قوی است.

خانه شیشه‌ایgh3، کانادا

استودیوی عکاسی gh3، کانادا

انتقال نور از دیوارهایی با جنس شیشه، این خانه را به فضایی ایده آل برای زندگی، کار و عکاسی حرفه‌ای تبدیل کرده‌است. استودیوی عکاسی gh3 بر روی یک قایق‌ ساخته شده که با دیواری رو به شمال، نور مستقیم و پراکنده را برای عکاسی استودیویی خیره‌کننده به ارمغان می‌آورد. این مستطیل بزرگ با پوسته شیشه‌ای در دریاچه استونی در کانادا واقع شده است. این طراحی یک فرار خلاقانه از شلوغی شهری همچون تورنتو است. نکته قابل توجه در این خانه که آن را به یک استودیوی عکاسی خارق العاده نبدیل کرده است پس زمینه طبیعی خانه است که با ترکیب نور کافی، فضای اعجاب انگیزی را برای عکاسی ایجاد می‌کند.

خانه شیشه‌ای شگفت‌انگیزOptical Glass House، هیروشیما

Optical Glass House، هیروشیما

اگرچه این خانه‌ شیشه‌ای شگفت‌انگیز در میان آسمان‌خراش‌ها و در مرکز شهر هیروشیما درست در مقابل خیابان پر رفت و آمدی قرار دارد اما برای حفظ حریم خصوصی و برقرای آرامش ساکنینش یک باغ و یک نمای شیشه‌ای در ساختمان تعبیه شده است. همه ساکنین این ساختمان به منظره خیابان دسترسی دارند و می‌توانند بدون سروصدا از دیدن تردد اتومبیل‌ها و ترامواهای عبوری لذت ببرند. شکست نور خورشید در شیشه‌ها و ایجاد الگوهای نوری در هنگام بارش باران زیبایی خیره کننده‌ای را به ارمغان می‌آورد. هرچند این خانه در بین ساختمان‌های بلند قرار گرفته‌است، اما به ساکنانش این امکان را می‌دهد که با گذشت روز از تغییر تابش نور و  با آگاهی از تغییر فصول زندگی کنند. 

 

خانه شیشه‌ای Tea House، آمریکا

خانه شیشه‌ای شگفت‌انگیز Tea House/ جایزه شایستگی AIA واشنگتن دی سی

Tea Houseدر حیاط سرسبز خانه‌ای در حومه شهر واقع شده‌است. خانه شیشه‌ایTea House به قدری منحصر به‌فرد است که در هیچ جا نمی‌توان مشابه‌اش را پیدا کرد. این سازه جدید با بهره‌گیری از متریال برنز و شیشه، از فانوس ژاپنی الهام گرفته و به عنوان چای‌خانه، فضای مراقبه و صحنه برای تک‌نوازی موسیقی این خانواده عمل می‌کند. دیوارهای شیشه‌ای بزرگ به‌عنوان محفظه‌ای کریستالی برای تقدس درون عمل می‌کنند و به افراهای ژاپنی و بامبوهای بامبو اجازه می‌دهند تا نفوذ آسیایی فضا را از بیرون ادامه دهند. این پروژه در سال 2010 جایزه شایستگی AIA واشنگتن دی سی را دریافت کرد.

خانه شیشه‌ای Glass Pavilion، کالیفرنیا

خانه شیشه‌ای شگفت‌انگیز
Glass Pavilion، کالیفرنیا

خانه یک فضای خیره کننده سفید باز است، با اتاق هایی که دارای چشم انداز نامحدود از بلوط و سرخس مناظر شهر است. در زیر خانه یک گاراژ بزرگ قرار دارد که در حال حاضر مملو از ماشین‌های لوکس قدیمی و مدرن است. این خانه با توجه به فضای بسیار زیادی که دارد یک فضای مطلوب برای زندگی است. شاید فکر کنید این خانه حریم خصوصی ندارد، نگران فضای خصوصی نباشید! در طراحی این خانه فضای سبز و درختان آن از حریم خانه محافظت می‌کنند. با استفاده از ستون‌های فولادی بر سطح وسیعی از زمین خانه بی‌وزن به‌نظر می‌‌رسد. در مجموع، این غرفه شیشه‌ای یکی از بهترین خانه‌های شیشه‌ای موجود امروزی است که دارای مناظر واضح و وسیعی از قطعه مونتسیتو، کالیفرنیا است که روی آن قرار گرفته است.

خانه شیشه‌ای It Kithouse Prefab Home، خانه‌های شیشه‌ای پیش‌ساخته

ماهیت کمیاب و منحصر به‌فرد معماری خانه های شیشه‌ای، امکان زندگی برای همه را فراهم نمی‌آورد. اما گزینه پیش ساخته برای پایه‌های وسیع‌تری قابل دسترسی است. خانه پیش ساخته It Kithouse توسط Taalman Koch با دقت خارج پیش ساخته‌است، تا به سرعت در زمین مورد نظر شما قرار بگیرد. این خانه از معماری پایدار استفاده می‌کند، زیرا دیوارهای شیشه‌ای آن در زمستان نور گرم خورشید را وارد می‌کنند و می‌توانند برای خنک کردن غیرفعال در تابستان باز شوند. کف‌های گرمای تابشی و سیستم‌های پنل خورشیدی اختیاری می‌توانند It Kithouse را به گزینه‌ای خارج از شبکه تبدیل کنند، درست مانند نسخه نشان داده شده در بالا در صحرای درخت جاشوا.

خانه شیشه‌ای Glass Garden Shed، فنلاند

Glass Garden Shed/ فنلاند

در یک کلام – ایده آل. یک کلبه کریستالی کوچک مشرف به دریاچه ای آرام در فنلاند است. این خانه شیشه‌ای شگفت‌انگیز یک مکان کوچک جادویی برای زندگی دو نفره تهیه و ساخته شده‌است. این خانه دارای سقف بزرگ به سبک کلیسای جامع و دیوارهای شیشه ای است. در پشت سوله، آجرهای اصلاح شده در قسمت انبار مانند ستون از محفظه شیشه‌ای محافظت می‌کنند. انرژی این خانه توسط پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود و این خلوت کوچک جادویی را به همان اندازه که رویایی است پایدار می‌سازد.

خانه شیشه‌ای Jodlawa House، لهستان

Jodlawa House/ لهستان

این خانه یک سازه شیشه ای بزرگ است که با دیوارهایی از سنگ طبیعی و اسکلت فلزی تزیین شده است. در کنار استخر با سقف شیشه‌ای که در بالا نشان داده شده است، یک خانه مستطیل شکل طولانی دارای شیشه در هر طرف و یک بخش غذاخوری کنسولی است که بالای زمین طبیعی زیر قرار دارد. یک برج سنگی بر فراز خانه جودلاوا، شامل اتاق خواب مهمان و دفتر کار، با پنجره های شیشه‌‍ای بازتابنده که عناصر بصری دیوارهای شیشه‌ای بی پایان زیر را ادامه می دهد، برافراشته است. دیوارهای شیشه‌ای خانه جودلاوا رنگ و نور بیرونی را به داخل می‌کشاند، در حالی که به طور طبیعی این شیشه‌ها خانه را در تابستان خنک نگه‌میدارند؛ زیرا پانل‌ها ارتباط مستقیمی با محیط اطراف نشان می‌دهند.

خانه شیشه‌ای Fishers Island House، جزیره فیشر

Fishers Island House/ جزیره فیشر، فلوریدا، آمریکا

این خانه غرفه‌ای بزرگ و شفاف در نوع خود یک اثر هنری است و در عین حال مجموعه‌ای چشم نواز از آثار هنر مدرن را در خود جای داده است. خانه جزیره فیشر مجموعه بزرگی از هنرهای نقاشی شده و مجسمه‌ها در داخل و اطرافش است. مناظر و طبیعت اطراف این خانه نه تنها از دیوارهای شیشه‌ای که از سقف هم قابل مشاهده است. پرده‌های آلمینومی تعبیه شده در بالای خانه و گذرگاه‌های محیط داخل و در حیاط مرکزی به بخش‌های داخلی سایه می‌دهد و در عین حال اجازه می‌دهد مقداری نور از آن عبور کند. با دیوارهای شیشه‌ای و پرده‌های زیبا، ارتباط این خانه با طبیعت جزیره فیشر تقریباً بدون مرز است.

خانه شیشه‌ای Tea Houses by Swatt، کالیفرنیا

Tea Houses by Swatt/ کالیفرنیا

این خانه شیشه‌ای بر روی یک تپه جنگلی در نزدیکی محل سکونت اصلی مالک این خانه شیشه‌ای شگفت‌انگیز واقع شده‌ است. یک بخش بزرگ تکیه گاه بتنی در دو طرف مستطیل طویل و شیشه‌ای است که روی تپه شیب‌دار پایین قرار دارد. آنها به گونه ای طراحی شده اند که دریچه ای به طبیعت فراتر باشند، اما اجازه انعکاس آرام و مسالمت آمیز در داخل را می دهند. می توان از آنها به عنوان امکانات مهمان برای بازدیدکنندگان استفاده کرد، اما تاکید اصلی آنها لذت بردن از آنها و مناظر واضح آنها به چشم انداز کالیفرنیا است.

منبع

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پیشرانان فناوری می‌باشد.
اجرا از شرکت راهکار تجارت الکترونیک سلیم