پلاک مگ

مجله‌ی مجازی پلاک۹۸

بازگشت به مجله

تغییرات ضروری در دکوراسیون خانه‌ها

کوسن‌های همشکل مبلمان

ترندهای دکوراسیون به طور مداوم در حال تغییر و تحول‌اند و برخی از مواردی که در طراحی‌های داخلی پیش‌تر مُد بوده‌اند، از سِت مبلمان یک‌دست تا دیوارهای متمایز از دیگر دیوارها اکنون دیگر از مد افتاده‌اند.

در این مطلب 12 مورد از مد افتاده و غیر ضروری در دکوراسیون خانه‌ها را از نظر بهترین طراحان داخلی جهان مرور می‌کنیم. اگر به مد و ترندهای دکوراسیون اهمیت می‌دهید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید تا تغییرات ضروری در دکوراسیون خانه خود را شناسایی کنید.

کوسن‌های هم‌شکل مبلمان

یکی از مواردی که در طراحی داخلی خانه‌ها دیگر روی بورس نیست، کوسن‌هایی با پارچه‌های هم‌شکل و هم‌طرح پارچه مبلمان است. به جای استفاده از کوسن‌های هم‌طرح مبل‌ها با بافت، رنگ و الگو بازی کنید و کوسن‌هایی انتخاب کنید که پارچه اصلی مبلمانتان را برجسته سازید. استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و رنگی باعث افزایش حس نشاط و صمیمیت فضا نیز می‌شود.

کوسن‌های همشکل مبلمان
اشتباه اول: استفاده از کوسن‌های هم‌‌شکل مبلمان

لامپ‌های سفید سرد

اگر فضای گرم و صمیمی می‌خواهید، تعویض لامپ‌های سفید یک‌دستی را که اغلب چشم را می‌زنند در اولویت کار خود قرار دهید. لامپ‌های سفید سرد با نور زننده را با یک لامپ سفید با نور گرم یا لامپ‌های آفتابی جایگزین کنید. این کار مانند نور شمع یا آتش طبیعی به اتاق شما احساس گرما می‌بخشد.

اشتباه دوم: استفاده از لامپ‌های سفید سرد

پرده‌های ضخیم

نور طبیعی می‌تواند اتاق را درخشان کرده، بزرگ‌تر به نظر برساند و جلوه‌های جذابی را به نمایش بگذارد. اولین چیزی که ممکن است جلوی نور طبیعی اتاق را بگیرد، پرده‌های ضخیم است.

پرده‌ها برای پوشاندن و قاب گرفتن پنجره‌ها استفاده می‌شوند و نیازی نیست ضخیم و سنگین و گرمابخش باشند. استفاده از پارچه‌های نازک و حریر یا بافت‌های شفاف راهی برای ایجاد سطحی از پوشش بدون اضافه کردن وزن است.

اما اگر می‌خواهید گاهی اوقات جلوی آفتاب را بگیرید یا حریم خصوصی بیشتری داشته باشید، می‌توانید از چند لایه پرده استفاده کنید تا علاوه بر کنترل بیشتر نور و حریم خصوصیتان بتوانید در هر زمانی از نور طبیعی نیز بهره ببرید.

اشتباه سوم: استفاده از پرده‌های ضخیم

پارچه‌های تیره و سنگین

زمانی استفاده از تزئینات و پارچه‌های سنگین و تیره برای گرمابخشی مصنوعی به فضا بسیار محبوب بود؛ امروزه این نوع دکوراسیون فضای اتاق‌ها را خسته‌کننده و به نوعی تیره می‌کنند.

به همین دلیل، بهتر است پرده‌های پشمی ضخیم و پتوهای سنگین خود را با پارچه‌های شاداب و رنگ‌های گرمی که می‌تواند به نشاط‌بخشی فضای شما کمک کند، تعویض کنید.

اشتباه چهارم: استفاده از پارچه‌های تیره و سنگین

دیوارهای متمایز با دیگر دیوارها (نمایشی)

اگرچه دیوارهای متمایز می‌توانند جلوه زیادی به یک فضا ببخشند، اما باید مراقب نحوه استفاده از آن‌ها باشید؛ چرا که به راحتی ممکن است قدیمی و از مد افتاده به نظر برسند.

به جای طراحی کامل یک دیوار می‌توانید با استفاده از تزئیناتی مانند قاب‌ها و تابلوهای هنری، گیاهان یا آینه که به راحتی از دیوار جدا می‌شوند، یک نقطه کانونی تزئینی ایجاد کنید.

اشتباه پنجم: طراحی دیوارهای نمایشی

نوارهای وسط دیوار در اتاق غذاخوری

برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای اتاق ناهارخوری نوارهای وسط دیوار را حذف کنید و دیوارهای ساده یا رنگ‌های قابل توجه‌تری را برای تاثیر بیشتر در طراحی انتخاب کنید.

نوارهای وسط دیوار تاثیر چندانی در زیبایی ندارند و تنها فضای دیوارها را به دو نیم تقسیم و حس کوچک‌تر بودن فضا را القا می‌کنند.

اشتباه ششم: نوارهای وسط دیوار در اتاق غذاخوری

وسایل چوبی یک‌دست

اگر بیشتر مبلمان خانه شما از جنس چوب‌های یک‌دست و همرنگ هستند، بهتر است برخی از آن‌ها را تغییر دهید. چوبی بودن بیشتر مبلمان و وسایل خانه می‌تواند کمی یکنواخت و خسته‌کننده به نظر برسد.

برای جذابیت بیشتر می‌توان از ترکیب چوب‌هایی با رنگ‌های متفاوت استفاده کرد و حتی یک یا دو قدم جلوتر رفت و چوب‌های رنگ شده و وسایل غیرچوبی را نیز در کنار آن‌ها به کار گرفت.

اشتباه هفتم: وسایل چوبی یک‌دست

فرش‌‌های کوچک‌تر از استاندارد

فرش‌هایی که برای فضای شما بسیار کوچک هستند، می‌توانند ظاهر ناخوشایندی به فضای اتاق شما بدهند. مهم نیست که فرش شما چقدر زیبا است، اگر برای اتاق کوچک باشد، باید آن را تعویض کنید.

استفاده از فرش خارج از مقیاس استاندارد در یک اتاق، صرف نظر از زیبایی فرش یا مبلمان باعث می‌شود دکوراسیون ارزان به نظر برسد. انداختن یک فرش زیر میز غذاخوری ایده‌ای عالی به نظر می‌رسد، مگر اینکه آنقدر کوچک باشد که صندلی‌های غذاخوری روی فرش قرار نگیرند یا فقط وقتی صندلی‌ها را به داخل فشار می‌دهید، اندازه‌اش مناسب باشد.

اشتباه هشتم: استفاده از فرش کوچک‌تر از استاندارد

کاشی‌های یکنواخت سرویس بهداشتی

استفاده از کاشی‌های یکنواخت و ساده در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها می‌تواند خسته‌کننده به نظر برسد. در اغلب خانه‌ها از کاشی‌ها و سرامیک‌های بژ معمولی برای همه کف‌ها، پشت روشویی‌ها، دوش و محیط وان استفاده می‌شود.

تمام کاشی‌های یک خانه اما نباید یکسان باشد. هرچند این نوع کاشی‌کاری ممکن است انتخاب وسایل سِت با آن را آسان کند، اما هیچ هویتی در چنین دکوراسیونی وجود ندارد.

به همین دلیل بهتر است از مواد یا اشکال مختلف برای تغییر فضای خود استفاده کنید و کاشی‌ها را به‌روزتر کنید.

اشتباه نهم: استفاده از کاشی‌های یکنواخت

نصب تلویزیون بالای شومینه

اگر تلویزیون شما بالای شومینه قرار دارد، بهتر است آن را جابه‌جا کنید.

اگرچه فضای بالای شومینه ممکن است مکانی محبوب برای نصب تلویزیون باشد، اما این چیدمان یک اشتباه بزرگ در طراحی داخلی محسوب می‌شود.

یکی از موارد آزاردهنده در طراحی‌های داخلی خانه‌‌ها قرار دادن تلویزیون بالای شومینه است. محل قرارگیری شومینه یک نقطه کانونی در اتاق است. پس بهتر است تلویزیون را کنار بگذارید و لحظه‌ای در کنار آتش بدون حواس پرتی ناشی از صفحه نمایش تلویزیون لذت ببرید.

اشتباه دهم: نصب تلویزیون بالای شومینه

گیاهان مصنوعی یا طبیعی پژمرده

گیاهان تقلبی و گیاهان واقعی که به درستی از آن‌ها مراقبت نشده است، در یک دکوراسیون متناسب جایی ندارند.

اضافه کردن رنگ زیبای سبز با نگهداری از گلدان‌های طبیعی در طراحی خانه شما قطعا می‌تواند حس طبیعت و فضای باز را در محیط القا می‌کند، اما گلدان گیاه مصنوعی می‌تواند به یک آهنربای گرد و غبار تبدیل شود و بسته به کیفیت ظاهر کلی خانه شما را نیز ارزان نشان دهد.

گیاهان طبیعی پژمرده می‌توانند بدتر هم باشند، زیرا نشان‌دهنده عدم مراقبت از فضای خانه است و گاهی اوقات نیز ممکن است بوی نامطبوع ایجاد کنند.

اشتباه یازدهم: استفاده از گلدان گیاهان مصنوعی یا طبیعی پژمرده

مبلمان ست و یک‌دست

ست‌های مبلمان یک‌دست می‌توانند قدیمی به نظر برسند و فضای اتاق شما را مانند یک نمایشگاه مبلمان نشان دهند.

اگر مبل و صندلی یک‎دست دارید، شاید بهتر باشد برخی از آن‌ها را عوض کنید.

در بسیاری از موارد، این ست‌های یک‌دست می‌توانند از مُد افتاده باشند یا آن‌قدر متحدالشکل باشند که فضای اتاق شما مانند یک نمایشگاه مبلمان به نظر برسد. پس بهتر است صندلی‌های ست و یک‌دست را با دو صندلی راحتی جایگزین کنید.

اشتباه دوازدهم: استفاده از ست مبلمان یک‌دست

منبع

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پیشرانان فناوری می‌باشد.
اجرا از شرکت راهکار تجارت الکترونیک سلیم